Başarıyla üye oldunuz Devret Blog - İkinci El Araç Alış, İkinci El Araç Satış Rehberi
Great! Next, complete checkout for full access to Devret Blog - İkinci El Araç Alış, İkinci El Araç Satış Rehberi
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
COVID-19’un İkinci El Araç Satışına Etkisi

COVID-19’un İkinci El Araç Satışına Etkisi

. Okuma süresi: 1 dk

Covid-19 salgını ülkemizde ve dünyada birçok sektörün olumsuz etkilenmesine neden oldu. Bu sektörler arasında otomotiv sektörü de dünya genelinde oldukça olumsuz etkilendi.

Otomobil fabrikaları kapandı ve yedek parça tedarikçileri uzun süre üretim yapamadı. Yeni araçların gelmeyişi ve piyasaların durması bayilerin de kapanmasına neden oldu. Bu nedenle sıfır araç satışında düşüş görüldü.

Araba üretim tesisinde bulunan arabaların hazırlanışı.

İkinci el araç piyasası ise ülkemizde koronavirüs salgını dönemini oldukça hareketli geçirdi ve bazı ikinci el araçların fiyatlarında artış görüldü. Cardata’nın verilerine göre Aralık 2019 ile Nisan 2020 arasındaki süreçte 2016 model Honda Civic 1.6 i-VTEC Eco %24’lük bir oranla fiyatı en çok artan ikinci el araç oldu. Bu aracı aynı süre içinde %23,75’lik fiyat artışıyla 2015 model Ford Focus 1.5 TDCI ve %22’lik fiyat artışıyla 2015 model Dacia Duster 1.5 DCI 4x4 takip etti. Genel olarak bu süre içinde ikinci el araçları fiyat artışında ortalama %12’lik bir artış görüldü.

Koronavirüs salgını döneminde Aralık 2019 ile Nisan 2020 arasında ikinci el araçlar arasında en çok satışı yapılan ilk 3 marka ise 2015 model Volkswagen Passat, 2017 model Fiat Egea ve 2016 model Volkswagen Passat’tır.

İkinci el araç devir işlemlerinde güvenli ödeme sistemi Devret ile para transferinizi T.C Merkez Bankası güvencesiyle zahmetsizce yapabilir, dolandırıcılık riskine karşı koruma sağlayabilirsiniz.

Devret uygulamasını indirmek için: www.devret.com