Başarıyla üye oldunuz Devret Blog - İkinci El Araç Alış, İkinci El Araç Satış Rehberi
Great! Next, complete checkout for full access to Devret Blog - İkinci El Araç Alış, İkinci El Araç Satış Rehberi
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
İkinci El Araç Devrinde Noterden Önce Yapılması Gerekenler

İkinci El Araç Devrinde Noterden Önce Yapılması Gerekenler

. Okuma süresi: 2 dk

İkinci el araç almaya karar verdiğinizde notere gitmeden önce yapmanız gereken belirli işlemler vardır. Bu işlemlerle dolandırıcıların tuzağına düşmekten kurtulabilirsiniz.

Satın almayı düşündüğünüz ikinci el aracın üzerinde rehin veya haciz varsa bu mutlaka kaldırılmalıdır. E-Devlet üzerinden yapılan haciz/rehin sorgulama işlemlerinde sürücüler yalnızca kendi üzerlerine kayıtlı araçlara ait haciz bilgilerini görüntüleyebilir. Bu nedenle ikinci el araç alımlarında, araç sahibinden E-Devlet ile sisteme giriş yapması ve aracının haciz durumunu sorgulatması istenmelidir. Bu sorgunun sonucunu araç sahibinden istemelisiniz.

Aracın üzerinde ödenmemiş trafik cezası veya vergi borcu (MTV, motorlu taşıtlar vergisi) varsa bu cezalar ödendikten sonra satışa devam edilebilir. Ayrıca varsa araca ait HGS-OGS borçları da ödenmiş olmalıdır. Bunları da yine aracı almadan önce sorgulatmalısınız.

Satın alacağınız aracın muayene tarihinin geçmemiş olması gerekmektedir. Eğer aracın muayene tarihi geçmişse ancak araç muayenesi yapıldıktan sonra noter satış işlemi devam eder.

Alıcı ve satıcının ikamet adreslerinin Nüfus Müdürlüğü Adres Kayıt Sistemi’nde kayıtlı olması gerekmektedir. Noterde satış işlemleri yapılırken alıcı ve satıcının adres bilgileri bu sistemden alındığı için taraflardan en az birinin kayıtsız olması durumunda devir işlemi gerçekleşemez.

Aldığınız ikinci el aracın yedek anahtarı yoksa aracın yetkili servisine gidip yedek anahtar kodunu iptal ettirin.

Son olarak noterlerde ikinci el araç devir işlemlerinde para transferi yaparken güvenli ödeme sistemi kullanımının zorunlu hale getirildiğini unutmayın.

Tüm kontrolleri gerçekleştirdikten sonra aracı almaya karar verdiyseniz devir işlemlerini güvenli ödeme sistemi Devret ile yapabilirsiniz. Devret ile para transfer işlemlerinizi T.C Merkez Bankası güvencesiyle ve zahmetsizce yapabilir, dolandırıcılık riskine karşı koruma sağlayabilirsiniz.

Devret uygulamasını indirmek için: www.devret.com