Başarıyla üye oldunuz Devret Blog - İkinci El Araç Alış, İkinci El Araç Satış Rehberi
Great! Next, complete checkout for full access to Devret Blog - İkinci El Araç Alış, İkinci El Araç Satış Rehberi
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
İkinci El Araç Kredisi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İkinci El Araç Kredisi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

. Okuma süresi: 2 dk

İkinci el araç alırken elinizde bedelin tamamı olmayabilir, bu durumda ikinci el araç kredisi alınması gerekebilir.

Satın alacağınız ikinci el aracın türü ne olursa olsun araç kredisi veren bankalar bulunmaktadır. Aracın durumu, kaç yaşında olduğu, ödeme yapacak kişinin ödeme koşulları gibi durumlar ikinci el araç kredisi almak istediğinizde cevaplamanız gereken soruların başında gelir. Bunun için ikinci el araç kredisi alırken hangi şartları yerine getirmek gerektiğini bilmek işleri daha da kolaylaştırır.

Kredi Belgesi Formu.

•  Kredi Notunuz
Her kredi türünde olduğunu gibi ikinci el araç kredisi alacağınız zaman da kredi notunuz önemlidir. Kredi notu bankalarla ilgili ilişkilerinizin düzeninden meydana gelen bir risk puanıdır. Kredi almanız durumunda bankalar tarafından ne oranda risk taşıdığınızın göstergesi olarak kredi notu kullanılır. Bankalar kredi için başvuru yaptığınızda bu puanı koşul olarak kontrol eder. Kredi notunuz düşükse bankalar ödemeler konusunda sorun yaşayabileceğinizi veya hiç ödeme yapamayacağınızı düşünerek size kredi çıkarmayabilirler. Ama kredi notunuzun yüksek olması daha az risk taşıdığınız anlamına gelir ve banka tarafından kredi onayınız için en önemli kriterlerden bir tanesi olarak görülür.

•  Araç Yaşı
İkinci el araç kredisi başvurusunda önemli kriterlerden biri de aracın yaşıdır. Alınacak aracın yaşı kredi kullanımında belirleyici bir rol alırken koşullar bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Bazı bankalar yaş sınırı koşulları koyarken, aracın yaşı bankanın size sunacağı ödeme planını bile etkileyebilir. Tüm hesaplamaların kasko bedeli üzerinden yapıldığı unutulmamalıdır.

•  Kasko Bedeli
İkinci el araç satın alacağınız zaman kredi çekmek istediğinizde bilmeniz gereken en önemli bilgilerin başında kasko bedeli gelir. Aracın satış bedelindense kasko bedelinin ne kadar olduğu daha önemlidir. Kredinin hesaplanması veya kredi tutarının ne kadar olacağı gibi konularda sadece kasko bedeli belirleyici olur. Çünkü bankalar sizden kredi ödemelerini alamadığında veya aracın başına gelebilecek bir olayda ödemelerin kasko ile ilişkili olan kısmını almak durumunda kalır.

İkinci el araç devir işlemlerinde güvenli ödeme sistemi Devret ile para transferinizi T.C Merkez Bankası güvencesiyle zahmetsizce yapabilir, dolandırıcılık riskine karşı koruma sağlayabilirsiniz.

Devret uygulamasını indirmek için: www.devret.com