Başarıyla üye oldunuz Devret Blog - İkinci El Araç Alış, İkinci El Araç Satış Rehberi
Great! Next, complete checkout for full access to Devret Blog - İkinci El Araç Alış, İkinci El Araç Satış Rehberi
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
İkinci El Aracı Görmeye Gittiğinizde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci El Aracı Görmeye Gittiğinizde Dikkat Edilmesi Gerekenler

. Okuma süresi: 3 dk

İkinci el araç satın alacağınız zaman dikkat etmeniz gereken birçok husus bulunuyor. Bunlardan en önemlilerinden biri aracın hasar kaydının olup olmaması.

İkinci el araç satın alırken devir işlemlerinden önce aracın hasar kaydının olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Satın almayı düşündüğünüz ikinci el aracın plakasını 5664’e SMS göndererek hasar geçmişini görüntüleyebilirsiniz. Aynı işlemi HASAR boşluk S boşluk ŞASİ NO yazıp 5664’e SMS göndererek de gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemde ikinci el aracın yalnızca kasko ya da trafik sigortasının karşıladığı bir kazası varsa görebilirsiniz. Gelen mesajda ikinci el aracın kaza kaydının görünmemesi aracın kazasız olduğu anlamına gelmez, kasko ya da trafik sigortasının karşıladığı bir kazası olmadığı anlamına gelir. Satın alacağınız ikinci el aracın eksper raporlu kazalarında değişen parçaları var mı diye öğrenmek için PARCA boşluk PLAKA boşluk HASAR TARİHİ yazıp SMS olarak 5664’e gönderebilirsiniz.

Satın alacağınız ikinci el aracın ağır bir hasar kaydı olup olmadığını ve sigorta işlemlerini öğrenmek istiyorsanız, Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi kurumundan sorgulama yapabilirsiniz. Fakat bu sorgulamayı sadece araç üzerine kayıtlı olan kişi yapabilir. Araç sahibi, kendine ait E-Devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi başlığı altında Kasko Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama sekmesini tıklamalıdır. Burada satın alınacak ikinci el aracın plakası yazıldıktan sonra aracın renk, model, haciz, borç, kaza ve ruhsat bilgilerini içeren sayfa açılacaktır. Bu sayfanın çıktısını araç sahibinden rica edebilirsiniz. Aynı zamanda satın almayı düşündüğünüz ikinci el aracın üzerinde haciz olup olmadığını E-Devlet üzerinden "Araçlara Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulama” sayfasından öğrenebilirsiniz.

Satın alacağınız ikinci el aracın ruhsatını ve şasi numarasını devir işlemleri öncesinde incelemiş olmaya özen gösterin. Ruhsattaki şasi numarası ile motor şasi numarasının tutup tutmadığını, ruhsattaki yıl ile ilan yılının eşleşip eşleşmediğini kontrol etmeyi unutmayın. Dolandırıcılık yöntemlerinden biri de aracın bilgilerinin farklı yazılmasıdır. Bunun sonucunda dolandırıcılar, almayı düşündüğünüz aracın yerine size başka bir aracı satabilirler.

Noter işlemlerinden önce satın alacağınız ikinci el aracın TÜVTÜRK’ten araç muayene tarihini kontrol ettirebilirsiniz. Eğer muayene tarihi gecikmişse noterde devir işlemini gerçekleştiremezsiniz.

Dolandırıcıların en çok başvurdukları yöntemlerden biri de aracın kilometresini düşük göstermektir. Satın alacağınız ikinci el aracın gerçek kilometre değerini PTT HGS mobil uygulamasından ya da  TÜVTÜRK’ten sorgulatabilirsiniz. Ayrıca ikinci el aracı götüreceğiniz oto ekspertiz de bu bilgiyi size verebilir.

Eğer satın almayı düşündüğünüz aracı internet üzerinden bulduysanız, burada yanıltıcı fotoğraflarla karşılaşma ihtimaliniz bir hayli yüksek. Satın alma işlemlerini başlatmadan önce aracı kendiniz görerek bu riski ortadan kaldırabilirsiniz. Aracı görmeye gündüz vakti ve yağışsız bir günde gitmeye gayret edin. Dolandırıcı mağduru olmamak için ikinci el aracı görmeye giderken yanınızda araçlardan anlayan bir arkadaşınızı götürebilirsiniz.

Tüm kontrolleri gerçekleştirdikten sonra aracı almaya karar verdiyseniz, devir işlemlerini Devret ile yapabilirsiniz. Güvenli ödeme sistemi Devret ile para transfer işlemlerinizi T.C Merkez Bankası güvencesiyle zahmetsizce yapabilir, dolandırıcılık riskine karşı koruma sağlayabilirsiniz.

Devret uygulamasını indirmek için: www.devret.com