Başarıyla üye oldunuz Devret Blog - İkinci El Araç Alış, İkinci El Araç Satış Rehberi
Great! Next, complete checkout for full access to Devret Blog - İkinci El Araç Alış, İkinci El Araç Satış Rehberi
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
İkinci El Aracı İncelerken Dikkat Edilecek Teknik Noktalar

İkinci El Aracı İncelerken Dikkat Edilecek Teknik Noktalar

. Okuma süresi: 2 dk

Satın almayı düşündüğünüz ikinci el aracı, sorgulama işlemlerini yaptıktan sonra güvendiğiniz bir oto ekspertize götürün. Nelere dikkat etmelisiniz birlikte okuyalım.

İkinci el aracı satın alacağınız kişiden önce ilk siz çalıştırın ve aracın problemsiz çalıştığında emin olun.  Motoru çalıştırırken hemen çalışıp çalışmadığına dikkat edin.

Aracı 3-4 dakika gaza basmadan çalışır vaziyette bekletin. Bu sırada aracın ve motorun sesini dinleyin. Anormal sesler geliyorsa aracın motorunda bir arıza olabileceğinin belirtisi olabilir. Daha sonra yaklaşık 1 dakika araca yarım gaz verin ve egzozdan salınan dumanın rengine bakın. Eğer egzozdan gelen renk mavi ise bu size aracın motorunda bir sıkıntı olduğunu bildirir. Çeşitli yöntemlerle bu durum kamufle edilse de buji kontrolünde bu durum ortaya çıkar. Eğer ikinci el aracın egzozundan çıkan duman siyah ise araç fazla yakıt yakıyordur ve bakım zamanı geçmiştir. Dumanın rengi çok yoğun bir beyazsa bu da silindirlere su karıştığının habercisidir. Normal olan az miktarda beyaz duman ve 1-2 damla su çıkmasıdır. Araca gaz verdiğinizde egzozu da dikkatli bir şekilde dinlemelisiniz. Olumsuz bir durumla karşılaştığınızda ikinci el aracı satın almaktan vazgeçmelisiniz. Noter işlemlerinden önce bu kontrolleri mutlaka yaptırmalısınız.

İkinci el araçla yola çıkmadan önce aracın rölantide ne kadar sarsıldığına bakın. Sarsıntı fazlaysa ikinci el aracın ateşleme sistemi arızalı olabilir.

Aracı son olarak mutlaka sürerek deneyin. Araç ile boş bir alanda 180 derecelik dönüşler yapın, bu sırada akslardan ses gelip gelmediğini kontrol edin. Daha sonra düz bir çizgide giderken aracın direksiyonunu kontrollü olarak bırakın ve aracın sağa sola çekme yapıp yapmadığını kontrol edin. İkinci el araç alırken en önemli adımlardan biri test sürüşüdür.

Eğer satın almayı düşündüğünüz ikinci el araç otomatik değilse debriyajı da kontrol etmelisiniz. Debriyajı kullanırken gelen anormal sesler (örneğin sürtme sesi) bir probleme işaret edebilir. Debriyaj pedalı çok sertse veya titreme yapıyorsa bu da balatalara yönelik bir problemin habercisi olabilir. Bu gibi durumlarla karşılaştığınızda ikinci el aracı almaktan vazgeçebilirsiniz.

İkinci el araç satın alacağınız zaman bu kontrolleri kendiniz yapsanız da aracı mutlaka güvenilir bir oto ekspertize götürün. Satıcı size bir oto ekspertiz veya usta önerirse kesinlikle gitmeyi kabul etmeyin. Genellikle dolandırıcılar kendi tanıdıkları oto ekspertizlerde araçlar için kazasız raporu çıkartabilir. Bu nedenle kendi bildiğiniz yerler her zaman daha güvenlidir.

Tüm kontrolleri gerçekleştirdikten sonra aracı almaya karar verdiyseniz, devir işlemlerini Devret ile yapın. Güvenli ödeme sistemi Devret ile para transfer işlemlerinizi T.C Merkez Bankası güvencesiyle zahmetsizce yapabilir, dolandırıcılık riskine karşı koruma sağlayabilirsiniz.

Devret uygulamasını indirmek için: www.devret.com