Başarıyla üye oldunuz Devret Blog - İkinci El Araç Alış, İkinci El Araç Satış Rehberi
Great! Next, complete checkout for full access to Devret Blog - İkinci El Araç Alış, İkinci El Araç Satış Rehberi
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
İkinci El Aracın Daha Önce Kaza Yaptığını Nasıl Anlarsınız?

İkinci El Aracın Daha Önce Kaza Yaptığını Nasıl Anlarsınız?

. Okuma süresi: 2 dk

Satın almayı düşündüğünüz ikinci el aracın daha önce kaza yapıp yapmadığını anlamanız için birkaç yöntem bulunur.

En çok bilinen ve tercih edilen yöntem 5664’e mesaj atmaktır. Fakat 5664’e atılan SMS temiz gelse bile araç kaza geçirmiş olabilir. Bu SMS kasko ya da trafik sigortasının karşıladığı kazaları gösterir. Genellikle araç sahipleri araçlarını satacakları zaman değer kaybı yaşamamak için kazalarda oluşan hasarları sigortaya veya kaskoya bildirmeden kendileri tamir ettirebilir. Bu durumda araç kaza yapmış olsa da sigorta ve kasko bozulmadan yapılan işlemler gelen SMS’te görünmez. İkinci el aracın kaza yapıp yapmadığını anlamak için en iyi yöntem aracı güvenilir bir oto ekspertize götürmektir.

Satın almayı düşündüğünüz ikinci el aracı görmeye gittiğinizde aracın dışında geçmiş hasarlara dair izleri gözlemleyebilmek için ise belli başlı bazı hususlara dikkat edebilirsiniz. Örneğin, aracın plastik bölümlerinde lokal boyalar varsa bunlar ciddi bir sorun teşkil etmez. Ancak tavan veya kaputta boya varsa bu durumda aracın ciddi bir kaza geçirdiğine işaret eder. Aracın ön üç parçası (kaput ve çamurluklar) değişmiş veya boyanmışsa, bu aracı daha dikkatli inceletmeniz gerekir. Çünkü genellikle ön taraftan yapılan kazalarda, aracın bu parçaları ciddi zararlar görür, parçaları boyanır veya değiştirilir. Ayrıca, aracın dış boyasındaki çatlak ve kabarmalar ve motor içerisindeki aksamlardaki boya, kaynak izi ya da çatlaklar, aracın geçmişinde bir kaza yapmış olabileceği anlamına gelir. Kapı direklerindeki kabarma ve kaynak izleri de geçmiş bir hasarın göstergesi olabilir.

Aracın farlarından birinin soluk yanması, sağ ve sol camın birbirinden farklı ya da aracın orijinal markası olmaması, yüksek ihtimalle daha önce geçirilmiş bir kazanın sonucudur. Jantlar yamuk ya da sonradan düzeltilmiş gibi görünüyorsa, aracın tavan döşemesi sonradan yapılmış gibi duruyorsa, bagaj kapağı ya da motor kaputu açılıp kapanırken problem oluyorsa bunlar da geçmiş bir kaza sebebiyle olmuş olabilir.

Araca mutlaka arkadan veya önden düz bir şekilde bakın. Eğer ikinci el araçta sağa veya sola doğru bir eğiklik varsa, aracın süspansiyonlarında sorun olabilir.

İkinci el araç satın alacağınız zaman bu kontrolleri kendiniz yapsanız da aracı mutlaka güvenilir bir oto ekspertize götürün. Satıcı size bir oto ekspertiz veya usta önerirse kesinlikle gitmeyi kabul etmeyin. Genellikle dolandırıcılar kendi tanıdıkları oto ekspertizlerde araçlar için kazasız raporu çıkartabilir. Bu nedenle kendi bildiğiniz yerler her zaman daha güvenlidir.

Tüm kontrolleri gerçekleştirdikten sonra aracı almaya karar verdiyseniz, devir işlemlerini Devret ile yapın. Devret ile para transfer işlemlerinizi T.C Merkez Bankası güvencesiyle zahmetsizce yapabilir, dolandırıcılık riskine karşı koruma sağlayabilirsiniz.

Devret uygulamasını indirmek için: www.devret.com